DCF signál v nové verzi

Informace ,způsoby příjmu,moduly a využití :  https://www.hkw-elektronik.de

Tato technologie zajístí synchronizaci času i v zarušeném prostředí ,kde klasická DCF 77 selhává.

Není se vždy nutné spoléhat jen na signál DCF 77 existují dnes i další varianty signálu DCF pro sdělování nejen přesného času. Signály DCF 39,49 a HGA 22 jsou primárně určeny pro dálkové řízení energetických spotřebičů (HDO) v Německu (v ČR se využívá HDO systém ,který je založen na galvanickém přenosu povelů po síti).Při využívání signálů DCF39,49,HGA22 v oblasti hodin má jednu zásadní výhodu a to je rychlost sdělování aktuálního času. V klasickém nerušeném signálu DCF 77 je doba pro sdělení kompletního časového údaje +- 1 minuta (20s -60s).V rušeném prostředí se proto často nepodaří vůbec vyčíst časové značky jelikož jsou poškozeny rušením. V těchto případech je možné využít dlouhovlnných (LW) vysílačů DCF 39,49 a HGA22. Přenos kompletních časových oken v signálu probíhá rychle a cca 1x za 10 sekund tzn. připojené zařízení 1x za 10s zjistí okamžitě kompletní časovou informaci. Zařízení ,které je synchronizováno tímto signálem, pak získá velice rychle kompletní časové údaje než v klasickém signálu DCF77 ,kdy by bylo nutné čekat i několik minut na zjištění aktuálního času. Zpracování signálu probíhá jiným způsobem než s klasickou AM modulací v signálu DCF77.

Evropské rádiové HDO (zkráceně ERR,EFR) provozuje v Evropě přes 20 let 3 přenosové systémy pro šifrovaný přenos různých datových služeb. Původně byly tyto vysílače používány výhradně pro přenos řídicích povelů a tarifních informací ve službách energetických společností pro podporu řízení tarifů, zátěže a výroby.
Od roku 2007 HKW pracuje na neustálém rozšiřování výkonu těchto vysílačů a v tomto vývoji pokračuje.Mezitím tyto vysílače také vysílají časovou základnu s přesností atomových hodin a meteorologické informace.
Tyto dlouhovlnné vysílače používají modulaci "Frequency Shift Keying" (FSK) k vložení informací z různých datových služeb do příslušné nosné frekvence. S přenosovou kapacitou 200 baudů umožňují tyto vysílače výrazně rychlejší přenos dat než "klasická" technologie AM modulovaných vysílačů časového signálu.
V Evropě v současné době pracují následující 3 dlouhovlnné vysílače FSK:

DCF49:

Místo Mainflingen (poblíž Frankfurtu/M.); Německo

Nosná frekvence: 129,1 kHz    Výkon vysílače : 100kW

DCF39:

Místo Burg (u Magdeburgu); Německo

Nosná frekvence: 139,0 kHz    Výkon vysílače: 50kW

HGA22:

Místo Lakihegy (nedaleko Budapešti); Maďarsko

Nosná frekvence: 135,6 kHz   Výkon vysílače: 100kW


Tyto dlouhovlnné vysílače kombinují výhodu velkého dosahu vysílače s přenosem dat, který je pro tyto podmínky rychlý. Kromě toho, že uživatelům vysílače DCF77 se sídlem ve střední Evropě je nyní nabízena mnohem rychlejší alternativa, lze nyní vysílač v Maďarsku použít také k dosažení oblastí ve východní a jihovýchodní Evropě, které dosud dlouho nepřijímaly. vlnový časový signál byl k dispozici.
Pro příjem a vyhodnocení těchto FSK modulovaných signálů jsou v zásadě zapotřebí následující 3 sestavy nebo funkční bloky:

a) Přijímač pro FSK modulované dlouhovlnné signály (IC přijímače + periferní obvod nebo modul přijímače)
b) Přijímací anténa (feritová prutová anténa, aktivní anténa)
c) Mikrokontrolér pro dekódování demodulovaného signálu a pro poskytování dat na definovaném rozhraní .

Sestavy a) a b) se používají pro příjem a demodulaci signálu, který je pak předán do následného dekódovacího řadiče pro dekódování.
Tyto úlohy lze řešit různě komplexními způsoby, vždy v závislosti na daných elektrických a konstrukčních podmínkách použití cílového produktu (prostředí příjmu, prostor, blízkost potenciálních zdrojů rušení atd.).
HKW vám nabízí různá modulární řešení pro datové balíčky různých velikostí, s jejichž pomocí můžete dosáhnout svých cílů a snížit vlastní vývojové úsilí.

Zdroj :    www.hkw-elektronik.de




                                                             Popis signálu EFR (v Němčině) :    


                                                   Videa z laborování se signálem DCF 39,49 a HGA 22

                                                                              zdroj : Internet

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky